Közmeghallgatás avagy népszínmű?

Levél a gödiek internetes levelezőlistáján (godiek@beco.hu)
2001. novemberében


"Tudod, valamikor ez év márciusában valaki rájött, hogy a Széchenyi terv turizmusfejlesztési programjában, azon belül is a termálfürdők fejlesztésére irányuló pályázatban kiváló lehetőségek rejtőznek. Hiszen Gödön van egy termálfürdő! Minden esélyünk megvan arra, hogy a Gazdasági Minisztérium megtámogassa néhány százmillióval.
      Az ötlet remek, de tényleg. Hamarosan nyilatkozatok láttak napvilágot - csakis a polgármester úr szájából, hiszen a gödi polgármesteri hivatalban körlevél tiltotta meg valamennyi dolgozónak, hogy bármely ügyben nyilatkozzék. A nyilatkozatok arról szóltak (talán Te is olvastad őket a DéGyé-féle kiváló honlapon), hogy PM úr véleménye szerint fejleszteni szükséges a strandot (ezzel mindenki egyetért!), továbbá hogy ebbe ő és az általa vezetett apparátus be kívánja vonni a lakosságot (ld.: "demokrácia", "nyitott tervezés", "lakossági tulajdonhányad", "tulajdonosi szemlélet"...)
      Ez időben éppen komoly támadások érték PM-ünket a Samsung-ügyben. A legfőbb kritika az volt vele szemben, hogy nem vonta be a lakosságot a döntési folyamatba, ez pedig bizonyos háttérben zajló érdekjátszmákra enged következtetni. Szegedi úr meghökkenve szembesült ezekkel a kritikákkal és úgy tűnik, tanult belőlük.
      Válaszreakcióként kitalálta a varázsigét: "lakossági részvényjegyzés".
      A gépezet beindult, júniustól szeptember végéig gőzerővel zajlott a tervezés. Csaknem 6 millió forintot nyert az önkormányzat a tervek elkészítésére, ezt az EconoConsult nevű, a szakmában valóban jó hírű cégnek fizették ki, amely cég ifjú munkatársa e pénzből elkészítette a diplomamunkáját. Szó mi szó, a kész tervek mutatósak, ám amint azt egy fiatal tervezőtől várhatjuk, több benne a sallang mint a realitás... Komoly szakmai hibák is előfordulnak benne (építészetileg pl. a tájidegen hagymakupola, vagy a vendégek felzavarása az emeletre, miközben az irodák a földszinten terpeszkednek, gazdaságilag az irreális számítások, a turisztikai szakma szempontjából pedig a tapasztalattal és trenddel teljesen ellentétes irányú tervezés).
      Ám a legszembetűnőbb a tervben, hogy nem Gödre tervezték. A helyi sajátosságokat teljes egészében figyelmen kívül hagyja, semmiféle koncepcióba be nem illeszthető. És ez nem a tervező, hanem a megrendelő hibája. Van rá magyarázat: a megrendelőt a megvalósíthatóság a legkevésbé érdekelte. Az egyetlen szempont, ami fontos volt - és ez el is hangzott a pártok és civil szervezetek képviselői számára összehívott találkozón Szegedi úr szájából: hogy megnyerjük a 650 millió Ft vissza nem térítendő támogatást. Dicséretes. Ha adják, fogadjuk el. És használjuk fel okosan. Ám PM úr nem erre, azaz az okos felhasználásra fektette a hangsúlyt. Júniustól októberig azon igyekezett, hogyan lehetne létrehozni az Rt-t. Nem írom le miért, aki e listát olvassa, mind tisztában van azzal, miért lett volna jó bizonyos, a PM úr jóindulatát élvező emberek számára, ha ők mint lakosság, részvényt vásárolhatnak az aranytojást tojó tyúkhoz (idézet PM úrtól).
      Ám a részvényjegyzés meghiúsult. Idő hiányában-e, vagy más ok miatt került oda nem illő anyag a palacsintába, ez nem is lényeges. Ami lényeges: innentől kezdve ez az egész strandfejlesztés merő egy nyűg. Ha elkezdték, végig is kell csinálni, ám eltűnt a lendület, a csillogás a szemekből. Világossá vált: 650 milliót nem tudunk megpályázni, mert nincs meg az önrész (ugyanennyi összeg kellene). Részvényjegyzés elfelejtve, legyen akkor hitelfelvétel? 500 millió értékű fedezet kellene jelzálogként - mi legyen az? Ki meri vállalni ennek a felelősségét?
      Marad egy kisebb volumenű fejlesztés, mondjuk fele ekkora összegből. A gödiek többsége ezzel meg is elégedne: legyenek rendes öltözők, talán egy úszómedence, kulturált körülmények...
      Csakhogy ebben nincs semmi üzlet, semmi nagyszabású, nyereséggel kecsegtető.
      Hát ezért a megtorpanás. És ezért, hogy a képviselők egyharmada el sem jött az ülésre, a többiek csöndes apátiába zuhantak. Mi, néhány hiperaktív örök kötekedő, eljátszottuk a szerepünket, statisztáltunk valamihez, amit közmeghallgatásként vesznek jegyzőkönyvbe, de ami leginkább egy színi előadásra emlékeztetett. A tragikomédiában mi voltunk a kórus, mondtuk a magunkét, a primadonna kiöregedett és ki-kiesett a szerepéből, a rendezőt az egész nem érdekli, mert a premier előtt jött rá, hogy pocsék a darab, a színészek meg félgőzzel dolgoznak, mert unják a szüntelen túlórákat, azt, hogy nem fizetik rendesen meg őket, s a közönségtől se tapsot, hanem leginkább rothadt paradicsomot kapnak...
      Hát ez volt a közmeghallgatás. És mi lesz a stranddal? Tartok tőle, pályázati pénz már nem fog befutni, hiszen innentől fogva senkinek se érdeke, hogy tisztességes, elfogadható pályázatot nyújtson be. (A primadonna remegő fejjel jelentette ki: "Vagy élményfürdő, vagy nem pályázunk!" - de kérdem én, zárójelben, ha ezt ilyen jól el tetszett egyedül dönteni, minek a közmeghallgatás?)
      Azért reménykedem. Hiszen rejtőznek még lehetőségek ebben a strandfejlesztés témában. Pl. az, hogy be lehetne bizonyítani, tudunk mi szűkös korlátok között is jó dolgokat kitalálni és véghezvinni. Lehet, hogy nem lesznek buzgárok és hagymakupolák, de lesz egy kellemes, kisvárosias strandja Gödnek. Ebben még tán mi is tudnánk segítséget, támogatást nyújtani, csak valóban meg kellene kérdezni és hallgatni bennünket.

Zita"


Vissza az előző lapra


A Gödi Szervezethez | Az országos honlapra | Újságunk
Vissza a nyitólapra

Levél a honlap szerkesztőjéhez