Elhangzott az Elektroszignál televízióban 2001. májusában

Az elmúlt évtized egyik legnagyobb volumenű hazai beruházásaként emlegeti
az országos sajtó a Samsung gödi beruházását


A testület tavaly októberben - azt követően, hogy a Samsung megkereste a város vezetőit - rendkívüli ülésen döntött arról, hogy biztosítja a nemzetközi nagyvállalat számára az iparűzési adó alóli mentességet, tíz évre. Bár hivatalosan nem volt zárt ülés, ám a gödi polgárokat, a civil és egyéb szervezetek képviselőit úgymond "elfelejtették" meghívni a testületi ülésre.
      Április harmadikán pedig a testület örömmel adta áldását arra, hogy a Samsung letelepedjen Gödön.
      Felvetődik a kérdés: mi alapján?

Egy multinacionális nagyvállalat előtt nyitotta meg a kapuit a város, de semmiféle olyan tanulmányt nem láttunk, amely azt vizsgálta volna, milyen hatással lesz egy ekkora beruházás az itt lakók életére. Az üzem a tervek szerint 3600 munkást kíván foglalkoztatni: Gödön jelenleg jó, ha négy-ötszáz munkanélküli van. Tehát bejárók közlekednek majd nap mint nap a város útjain, nem beszélve a teherautó- és egyéb forgalomról, a munkalehetőség miatt ide költözőkről, a számukra biztosítandó óvodai, iskolai, egészségügyi feltételekről és így tovább. Nem tudjuk, számolt-e mindezzel a város vezetése.
      Nem tudjuk, ugyanis bennünket erről nem értesítettek. Bár az önkormányzati törvény, az önkormányzat SZMSZ-e és az építési törvény is előírja, hogy kötelező a rendkívüli közmeghallgatás megtartása abban az esetben, ha olyan nagy beruházás indul a településen, amely az ott élők életminőségét alapjaiban változtathatja meg. Márpedig egy 210 milliárd forintnyi beruházásról elmondható, hogy alapjaiban változtatja meg a város életét.
      Nem hívta össze a polgármester úr a törvények által kötelezően előírt rendkívüli közmeghallgatást, így az itt élők nem tehették fel a felvetődő kérdéseiket:
-- Pontosan mit fog gyártani a Samsung Gödön?
-- Jár-e a gyártási technológia környezetszennyezéssel, zajjal?
-- Hogyan kívánja megoldani a gyár a bejárók közlekedését?
-- Lesz-e kamionforgalom a város útjain?
-- Ha már a Samsung tíz év adókedvezményt kapott a várostól, kínál-e ezért cserébe bármit is?
-- Mi lesz abban a szerződésben, amit a város köt a Samsung vezetőivel? Mennyire előnyös ez a város számára?
-- Ki építi meg a gyárhoz és visszvezető infrastruktúrát (utak, esővízelvezető-csatornák stb.)
-- Igaz-e, hogy a Samsung nemcsak az iparűzési, hanem valamennyi helyi adó alól mentességet kér?
-- Vajon tisztában vannak-e a város vezetői azzal a ténnyel, hogy azok az önkormányzatok, amelyek területén nagy foglalkoztató működik, ám nem fizet helyi adót, elesnek számos állami támogatástól és pályázati pénztől?

Törvénysértőnek tartjuk, hogy a polgármester úr nem hívta össze a rendkívüli közmeghallgatást. De épp ilyen törvénysértő, hogy a Samsung jogerős engedély nélkül kezdett építkezni, ráadásul anélkül, hogy bármiféle aláírt szeződés létezne az önkormányzat és a Samsung között.
      Érthetetlen az is, milyen indokok alapján tartott tegnap a polgármesetr úr zárt testületi ülést, amely annyira zárt volt, hogy még a képviselők között is akadt, aki nem kapott meghívót. A zárt ülést előzetesen nyílt ülésen meg kellett volna szavazniuk a képviselőknek. Ráadásul sem az Ötv. sem az SZMSZ nem ad ebben az esetben lehetőséget zárt ülés tartására.

Sérelmezzük, hogy ekkora horderejű, a város és az itt élők életét hosszú távon meghatározó beruházásról a polgármester úr és az általa irányított testület a nyilvánosság kizárásával dönt. Éppen ezért arról sem lehetünk meggyőződve, hogy ezek a döntések a mi, azaz az itt élők érdekeit szolgálják.

Bódi Zita


Vissza az előző lapra


A Gödi Szervezethez | Az országos honlapra | Újságunk
Vissza a nyitólapra

Levél a honlap szerkesztőjéhez