"PARTNER-KAPCSOLAT":
Az ex-PEB-elnök tevékenysége


Szabó Zoltán önkormányzati képviselő a Pénzügyi ellenőrzési bizottság elnöke, és egyben sikeres vállalkozó: egy gödi ingatlanközvetítő cég tulajdonosa. A szeptember 26-ai testületi ülésen képviselőtársai 12 igen, 2 nem szavazattal és 2 tartózkodással voksoltak amellett, hogy cége megvásárolhasson egy, a város tulajdonát képező területet, ezáltal kibővítve a már az ő tulajdonát képező ingatlant. A most eladott telek az, amelyet a Klára utca, a Karolina utca és a patak határol. A területet egyébként négyzetméterenként 3500 forintért kínálta számára az önkormányzat. Hogy miért csak ennyiért, azt Ilyés Gizella alpolgármester azzal indokolta: rendkívül ingoványos. Az ülésen felvetődött a kérdés: milyen célra adja el a város a telket, hiszen nem mindegy, lakásokat épít ott valaki vagy mondjuk vállalkozást indít rajta. Markó József, a településfejlesztési bizottság elnöke erre azt válaszolta: nem tudni. Az ár körül némi vita bontakozott ki.

Salamon Tamás tette fel a kérdést: csakugyan annyit ér ez a terület?

Miközben az önkormányzatnak finanszírozási gondjai vannak, miért nem gondolkodik magasabb vételáron? (A 3500 forintos négyzetméterenkénti ár alapján a terület 5 millió 700 ezerbe kerülne.)

Salamon 6 és fél milliós végső árat javasolt, amelyet a Huzella általános iskola tanterembővítésére fordíthatnának. Az alpolgármester aszszony ismét hangsúlyozta, hogy a telek rendkívül ingoványos, szinte mocsár, nem lehet többet kérni érte, mire Bátorfi József képviselő megjegyezte: valamennyi, az önkormányzat által eladott ingatlannal ez történik: olcsón eladják azzal az indokkal, hogy drágábban nem kel el, furcsa mód az új tulajdonosnak mégis sikerül pillanatok alatt nagy haszonnal túladni rajta. A szavazás körül kisebbfajta zavar támadt. Mikesy György javasolta: vegyék le ezt a kérdést a napirendről, és később tárgyalják újra.

A közönség soraiból néhányan hangosan bekiabáltak: hirdessék meg a telket és licitáljanak a vevők!
A képviselők végül szavaztak: az eredeti, alacsonyabb vételárért eladták a telket.
A pénzügyi bizottság önmagát ellenőrzi?

Az önkormányzati döntéssel kapcsolatban több kérdés felvetődik, amelyek egy részét fel is tettük a legilletékesebbnek, Szabó Zoltánnak, aki egyfelől a Pénzügyi Ellenőrző Bizottság elnöke, másfelől a vásárló cég tulajdonosa. A képviselő azonban nem járult hozzá a válaszai közléséhez, sőt sajtóperrel fenyegette meg lapunkat, amennyiben a róla szóló cikket megjelentetjük.

Így csak a kérdéseket és saját véleményünket fűzhetjük a leírtakhoz:

Lehet, hogy nem áll fenn összeférhetetlenség, mégis szemet szúr, ha az önkormányzat a saját testületében ülő képviselőnek ad el ingatlant. Joggal kérdezhetjük: a képviselőtársak többsége miért nem "alkudott", azaz igyekezett magasabb vételárat kérni. Ebben az esetben a többletbevétel az önkormányzatot, a várost gazdagította volna.

A válasz erre az lehet, hogy előzetesen valamelyik bizottság már megtárgyalta a kérdést és jóváhagyta az eladási árat: ez a bizottság nyilván a Pénzügyi Bizottság volt. Amelynek elnöke maga a vevő, tehát feltehetően volt alkalmuk egyezkedni vele.

Nem kérdezték tőle: fizetne-e többet az említett telekért. Hogyan alakult ki a vételár, milyen alku során, kértek-e többet érte?

Ez nem hangzott el az ülésen, tehát nem tudhatjuk. Véleményünk ellenben az, hogy az alpolgármester asszony nem az eladó, hanem a vevő érdekeit védte, amikor hangsúlyozta, milyen rossz minőségű területről van szó. Mi, akik megfigyelőként voltunk jelen a testületi ülésen, azt láttuk, hogy a képviselők elvetették a magasabb vételár lehetőségét.

És végül: a rosszindulatú pletykák - miszerint az önkormányzat által eladott ingatlanok potom pénzért a képviselők tulajdonába vándorolnak - megelőzhetőek volnának, ha a képviselők mandátumuk idején tartózkodnának attól, hogy kivételezett helyzetüket vállalkozásuk gyarapítására használják fel.

Bódi Zita
Gödi Magyar Fórum, 2000. IV. negyedév


Vissza az előző lapra


Az országos honlapra | Újságunk | Linkgyűjtemény
Vissza a nyitólapra

Levél a honlap szerkesztőjéhez