Az egyik legjobb befektetés életünkben

Újratölthető elemek


Ezer forint befektetés - negyedmilliós megtérülés. Lehetséges?

Az újratölthető elemekbe történő befektetés nagy valószínűséggel egy átlag ember életében a lehető legjobb befektetés (sajnos ebből nem lehet meggazdagodni, de sokat spórolhatunk).

Újratölthető elem - a továbbiakban röviden aksi - már régóta létezik. Akkor eddig miért nem terjedt el a használatuk? A válasz egyszerű: egyrészt az eddig rendelkezésre álló újratölthető elemek sok hátránnyal rendelkeztek, másrészt ezek kiválasztása némi ismeretanyagot is igényel. A technika fejlődése napjainkra komoly áttörést hozott az első probléma terén.

Ezen ismertető a második problémán igyekszik segiteni az egyszerűséget a szakmai precizitással szemben előnyben részesitve. Az akkumulátorok lelkivilágáról és részleteiről disszertációkat lehet irni. A szerző célja ezzel ellentétben az volt, hogy saját hétköznapi tapasztalatai alapján minél rövidebben bemutassa a legfontosabb szempontokat.

Szakácsreceptek az újratölthető elemekhez

1, Sokféle formájú elem van. A forma dönti el, hogy az adott elem illeszkedik-e a megfelelő helyre az adott eszközben. Szinte minden formájú elem lecserélhető aksira.

"Mikroceruza" elem,
(tech. nevén: "AAA")
"Ceruza" elem,
(tech. nevén: "AA")
"Bébi" ill. "Góliát" elem,
(tech. nevén: "C" ill. "D")
"9V" elem,
(tech. nevén: ???)

(Mindegyik képre rá lehet kattintani nagyobb felbontású képhez. A valódi méret jelölésére egy gyufaszál is látható a képek alján.)

A forma után a legfontosabb szempont, hogy milyen kémiai alkotóelemek vannak az aksiban. Válasszunk mindig modern, "NiMH" jelű (azaz nikkel-metálhibrid anyagú) aksikat! A NiMH elemek a korábbi (pl. NiCd "nikkel-kadmium") elemekhez képest:

 a,
 
sokkal többször újratölthetőek, általában  1000-szer. (a régebbi NiMH elemek csak 500-szor voltak csak tölthetőek.)
   
 b,
 
Minden egyes újratöltéskor mindig egy "vadonat új" elemet kapunk. (i.e. nem tapasztalható egy öregedési ú.n. memória effektus)

2, Az adott formán belül is taláhatunk különböző "erősségű" (vagy kapacitású) újratölthető elemeket. A fenti képsorban például a második képre klikkelve láthatunk egy 1300mAh (alsó aksi) és egy 1800mAh (felső aksi) feliratú aksit. A "mAh" az elem "erősségéről", vagy ha úgytetszik, akkor az egyszeri feltöltés élettartamáról ad számot. A "mAh" előtti számot általában valamiként kiemelik a többi szöveg közül (nagyobb és/vagy szines betűvel). Célszerű minél nagyobb "mAh" értékű újratölthető elemet venni.

Mivel talán a ceruza elemek a legsűrűbben használtak, ezeknél külön érdemes a csúcsot kiirni: ez jelenleg (2002 Jan. 2.) a NiMH ceruza elemeknél 1800mAh, de igen jónak számit az 1600mAh is.
(A mikroceruzánál kisebb 600,700mAh, de a góliátnál akár 9 Ah(!) is lehet a tipikus kapacitás.)

FONTOS: Egy adott eszközben mindig azonos erősségű aksit használjunk!

3, Meglehetősen olcsóak. Egy NiMH ceruza ("AA" jelű) elem kb. csak háromszor négyszer drágább egy hagyományos (jóminőségű) elemnél, de a NiMH elem kb. 1000-szer hosszabb életű mint a hagyományos. Igy ez körülbelül 1000/4=250-szeres megtérülést jelent.

4, Ne cseréljük le rögtön a háztartásban található összes elemet! Nem minden eszköz (játék, etc.) működik jól újratölthető elemekkel. (Ennek okát a későbbiekben leirom.) Az újabb eszközök általában igen, de a régiek kedvéért vegyünk először csak néhány aksit, és azokat próbáljuk ki azokban az eszközökben, amelyekben használni kivánjuk őket. Ha bevállik, akkor vegyünk csak újabb újratölthető elemeket.

5, Milyen eszközbe érdemes aksit tenni?  Általában azokba, melyek sok áramot fogyasztanak és viszonylag sűrűn vannak használva. Ilyenek tipikusan a fény és hang kibocsátó eszközök (pl. halogénizzós zseblámpák, rádiók, digitális kamerák, zenélő, villogó gyerekjátékok, MP3 lejátszó, hordozható CD, walkman, vaku, etc.).

6, Milyen eszközbe nem érdemes aksit tenni? Az aksik nagy előnye a nagy élettartamuk. Az 1000-szer hosszabb élettartamot nem fogjuk tudni kihasználni pl. egy TV távirányitónál, ahol egy hagyományos elem is kitart 1-2 évig (Hacsak nem reménykedünk abban, hogy 1000-2000 évig fogunk élni.).

7, Olyan eszközben melyet viszonylag ritkán használunk nem célszerű sem hagyományos elemet, sem aksit tartani. Hagyományos elemet azért nem, mert a sav egy idő után kicsordulhat belőle és tönkreteheti az eszközt. Aksit pedig azért nem, mert az aksik lassan még akkor is lemerülnek, ha nem használjuk őket.
Ezért
az ilyen eszközökbe célszerű közvetlenül a használat előtt betenni az áramforrást. Mivel használat után ezt úgyis célszerű kivenni, az nyugodtan lehet aksi is.

 

Szakácsreceptek újratöltőkhöz

Az aksik semmit sem érnek, ha nincs töltő is hozzájuk. Egy átlagos jó töltő ára kb. hat- hétezer forint. De mi is dönti el, hogy egy töltő jó-e, vagy rossz? Először is csak olyan töltőt vegyünk, amin megtaláljuk a NiMH feliratot. Amin ez nem található meg, azt akkor se vegyük meg, ha netán az eladó erősködne, hogy az a töltő jó NiMH aksikhoz!

A NiMH töltőknél már csak két fontos dolgot kell szem előtt tartanunk: 1, azt hogy milyen formájú aksik öltésére alkalmas, 2, hogy milyen "gyors" a töltő.

1, Nézzünk először egy olyan töltőt, melyet a gyártó cég egy digitális kamerához ad tartozékként (a képekre itt is rá lehet klikkelni a nagyobb felbontáshoz). Ennek nagy hátránya, hogy csak kizárólag ceruza aksik töltéséhez alkalmas, mivel csak azon formájú aksik illeszkednek pontosan a töltőbe. Ez persze azt is jelenti, hogy mást nem is szabad "hozzáfércelni" (pl. drótok segitségével), mert a töltőben lévő elektronika is csak ezekre az aksikra van felkészitve.

2, Ha valaki jobb töltőt szeretne, a választék zavarbaejtő lehet. A töltőbe helyezheto aksik formáját tekintve szinte minden kombináció megtalálható. A különböző formájú aksik (és elemek) más mAh erősségűek, ezért a több formájú aksik töltésére alkalmas töltők szembeötlő jellegzetessége, hogy legalább az egyik oldalon minden aksi poziciónál több érintkező is látható. Mint a kis inzert képen látható, ezen töltő a felső oldalon minden pozicióban két-két érintkezővel rendelkezik  arról árulkodva, hogy ez is csak két különböző formátumú aksi töltésére alkalmas. Mivel a ceruza és mikroceruza a két leggyakoribb forma, sok olyan töltő kapható, mely erre a két formátumra használható csak.

3, Az univerzális töltők képesek az összes fajta aksi töltésére. Itt jól látható, hogy a felső sorban négy-négy érintkező van a négy különböző, rúd alakú (AAA,AA,C,D) aksinak és az alsó sorban pedig az érintkezők a kivánt hosszra állithatóak. A 9V-os aksihoz az érintkezők a rúdaksiknak kialakitott csatornák között láthatóak. Ha tehetjük, válasszunk ehhez hasonló univerzális töltőt, mert aki egyszer belekóstol az aksik előnyeibe, az előbb-utóbb úgyis ennél köt ki!

4, Most, hogy a töltők alakfaktorát megbeszéltük, végezetül szót kell ejtenünk a töltők sebességéről. Kétféle töltő létezik: "lassú" és "gyors". A lassú töltők általában az aksi mAh erősségének 5%-8% körüli állandó áramerősséggel töltik az aksikat. Ezek hátránya, hogy elég lassúak, egy feltöltés kb. 7-10 órát is igénybe  vesz, ráadásul nem is biztos, hogy a maximális feszültségre töltik fel az aksit. Viszont olcsóak, mert nincs bennük bonyolult(?) elektronika és biztosan nem töltik túl az aksikat.
A gyors töltők sokkal gyorsabban fel tudják tölteni az aksikat mert nagyobb töltőáramot használnak. Ez az áram viszont már nem igazán egészséges a már feltöltött elemek számára, ezért az ilyen töltők detektálják ha már feltöltődött az aksi és akkor visszakapcsolnak egy kisebb, ú.n. csepegtető
("trickle") áramerősségre, amely egy teljesen feltöltött aksit sem tesz tönkre. Magam részéről ez utóbbi töltőt ajánlanám. Ezeknél keressük a "trickle current" feliratot a töltőn.

 

Vájtfülűeknek

Aksi Tipus

Feszültség

Kapacitás

Környezet-kimélő?

Önkisülés

Újratölhetőség

Ni-Cd (Nickel Cadmium)

1.2V

alacsony-közepes.

nem

kb. 1% naponta

kb. 500

Ni-Mh (Nickel Metal Hydride)

1.2V

közepes-magas

igen

kb. 4% naponta

kb. 1000

Újratölthető Alkaline

1.5V

közepes-magas

igen

nincs

kb. 100

 

Copyright @ 2002 Horváth Viktor. Minden jog fenntartva