Parlagfű ellen -- tervszerűen,
hatékonyan!

 










Kiíró: Környezetvédelmi Minisztérium
Pályázat címe:
A biológiai eredetű allergének koncentrációjának csökkentésére
Pályázhatnak:
Települési önkormányzatok, jogi személyek, gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók természetes személyek
Beadási határidő:
2002. március 31.

A támogatás célja a levegőben nagy tömegben előforduló és a gondozatlan környezetből származó aeroallergének csökkentése. Az utóbbi időben a közterületeken, illetve a mezőgazdasági művelésbe be nem vont parlagterületeken szaporodtak el az allergiát okozó pollent termelő gyomnövények (pl. parlagfű, üröm, libatop stb.). A meteorológiai viszonyoktól függően a légáramlatok nagy távolságokra (20-50 km-re) is elszállítják a pollenszemcséket, amelyek belélegezve a nyálkahártyákkal érintkezésbe jutva a lakosság allergiára hajlamos tagjait (kb. a népesség 20 %-a) szenzibilizálják, érzékennyé teszik. Ennek következményei lehetnek a szénanáthás, vagy asztmás megbetegedések is. A nyilvántartott betegek száma évről évre folyamatosan növekszik, a szennyezett környezet egészségkárosító hatásának igen komoly közvetlen, vagy közvetett anyagi kihatásai vannak (táppénz, orvosi ellátás, gyógyszer stb.). A gyomirtás ajánlott időpontja a fő virágzási időt (augusztus, szeptember) megelőző időszak.

Támogatás igényelhető az alábbi célokra: szervezett, lehetőleg nagy közterületre kiterjedő környezetbarát (vegyszermentes) gyommentesítés lebonyolítása (a szennyezett területek felmérése, mentesítése, ellenőrzése), a pályázó bizonyíthatóan (dokumentáció, nyilvántartás, szakértők bevonása) vállalja az allergiás megbetegedéseket okozó gyomnövények pályázatban megadott mennyiségének (mértékének) irtását, a projekt megvalósítása a gyomirtás ajánlott időpontjában történik.

A pályázaton Magyarországon bejegyzett jogi személyek, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók és magyar állampolgárságú természetes személyek vehetnek részt.

Előnyt élveznek az alábbi feltételeknek megfelelő pályázatok:
A támogatásban elsősorban települési önkormányzatok mint a közterületek gyommentesítéséért felelős hatóság, valamint civil szervezetek részesülhetnek, elsősorban olyan gyommentesítésre irányuló pályázatok támogathatók, ahol a gyommentesítendő terület a legnagyobb, és a gyommentesítés a legköltséghatékonyabb módon történik, mérlegelési szempont a gyomnövényekkel benőtt környezet és a lakott területek közötti távolság.
A pályázatot három példányban szükséges benyújtani.
A pályázat beadási határideje (postabélyegző kelte): 2002. március 31.

A közcélú pályázatok benyújtása és elbírálása:
A pályázatot jelen felhívásban foglalt tartalmi és formai követelményeknek megfelelően - amennyiben arról a részletes kiírás másképpen nem rendelkezik - közcélú pályázati adatlapon, esetenként kiegészítő adatlappal ellátva kell benyújtani, a részletes kiírásban szereplő példányszámban.

A közcélú pályázati adatlap, kiegészítő adatlap, valamint a Jeles napok listája letölthető a KöM web oldaláról (
www.ktm.hu), illetve beszerezhető keddtől csütörtökig 9 és 16 óra között, illetve pénteken 9 és 14 óra között a következő címen:

Környezetvédelmi Minisztérium Közönségszolgálati Irodája
1011 Budapest, Fő u. 44-50.

Közcélú pályázatok esetében HIÁNYPÓTLÁSRA NINCS LEHETŐSÉG, a pályázati felhívásban foglalt alaki követelményeknek nem megfelelő pályázatokat a Szakértői Bizottság elutasítja.

Minden pályázatnak tartalmaznia kell: a részletes felhívásban szereplő példányban értelemszerűen és maradéktalanul kitöltött pályázati adatlapot, a pályázó jogi helyzetét alátámasztó és gazdasági tevékenységét bemutató dokumentumokat (adatlap 5.2 pont), a tevékenység finanszírozását és megvalósulását alátámasztó dokumentumokat:
amennyiben a költségvetési tervében a
KAC-on kívül szerepel más forrás, annak bemutatását, igazolását.
A pályázatok benyújtási határidejét a részletes felhívásban támogatási
célonként jelentetjük meg.


A pályázatokat postán ajánlott küldeményként kell feladni - amennyiben a részletes pályázati felhívásban más helyszín nem szerepel - az alábbi címre:

Környezetvédelmi Minisztérium
Kac Koordinációs Főosztály
1011 Budapest, Fő u. 44-50.


A borítékra kérjük ráírni: a közcélú keret betűjelét, valamint a pályázat megnevezését (pl. közcélú "d" "Jeles napok a környezet- és természet védelmében" 4.7 pont).

A beérkezett pályázatokat nem tudjuk elfogadni, ha az alábbiak közül bármelyik fennáll: késedelmes postára adás, az adatlap hiánya, az adatlap hiányos kitöltése, nem megfelelő példányszámú pályázati anyag beküldése, korábbi, lejárt határidejű KöM-pályázati pénzek elszámolásának hiánya, a valóságnak nem megfelelő adatok közlése, a kért összeg meghaladja a pályázati kiírásban szereplő összeget, a pályázati kiírásban szereplő egyéb csatolandó dokumentumok, hiteles igazolások hiánya A beérkezett pályázatokat Szakértői Bizottságok - igény esetén külső szakértők bevonásával - értékelik. A Szakértői Bizottságok tagjai a Miniszter által felkért szakértők, valamint a környezetvédelmi és természetvédelmi célra létrejött társadalmi szervezetek által delegált személyek. A közcélú feladatok pályázati rendszerben történő támogatásáról a Szakértői Bizottságok javaslata alapján a Miniszter dönt.

A pályázatok elbírálásával kapcsolatos döntéssel szemben jogorvoslatnak helye nincs. A döntésről és annak indoklásáról, a döntéstől számított 15 munkanapon belül a Minisztérium írásban értesíti a pályázót.

Támogatási megállapodás megkötése és teljesítés:
A támogatásra vonatkozó megállapodást (a továbbiakban: megállapodás) a miniszter nevében eljáró keretfelelős, vagy más minisztériummal közös pályázat esetén a lebonyolítással megbízott szervezet köti meg a támogatásban részesülővel (a továbbiakban: támogatott). Amennyiben a támogatás összege az
5 millió Ft-t meghaladja a támogatási megállapodás jogi ellenjegyzése szükséges, amelyről a minisztérium gondoskodik.

Döntést követően a megítélt támogatás szerződéskötési feltétele:
Gazdálkodó szervezet esetében 30 napnál nem régebbi és a gazdálkodó szervezet székhelye szerint illetékes fővárosi/megyei cégbíróság által kiállított eredeti cégkivonat.
Alapítványok, egyesületek, társadalmi szervezetek esetében bírósági nyilvántartásba vételről meghozott és a nyilvántartásba vételi számot tartalmazó jogerős fővárosi/megyei bírósági végzés 30 napnál nem régebbi hiteles másolata. Adóhatóság, vagy adóhatósági jogkört törvény alapján gyakorló szervezet 60 napnál nem régebbi, közokiratba foglalt eredeti igazolása arról, hogy a pályázónak adók módjára behajtható, adóhatóságnál nyilvántartott köztartozása (adó, járulék, vám, illeték) nincs.
A támogatásra irányuló jogviszony a szerződés megkötésének időpontjában keletkezik.

A támogatás folyósítására irányuló megállapodásban az 5 millió Ft támogatási összeget meghaladó támogatásoknál - a költségvetési szervek és önkormányzatok kivételével - biztosítékot köt ki a Minisztérium. Alapítványok, egyesületek és közhasznú társaságok esetében a Szakértői Bizottság a R. 13. § (3) bekezdésében megállapított biztosítékoktól eltérő biztosíték elfogadását is javasolhatja.

A támogatásról szóló döntés hatályát veszti, ha a támogatási döntésről szóló értesítés kézhezvételétől számított 90 napon belül a pályázónak felróhatóan nem jön létre a támogatási megállapodás.
A támogatások folyósítását a Magyar Államkincstár végzi.
A pályázónak a támogatási összeg - a megállapodásban rögzített - felhasználásától számított 30 napon belül írásbeli beszámolót (értékelést) kell készítenie a támogatott cél megvalósításáról és ezzel együtt be kell nyújtania az összeg felhasználását igazoló bizonylatok (okiratok) másolati példányát (azok eredetivel egyezőségét igazoló - Támogatott (képviselője) által aláírt - záradékkal), a szakmai teljesítés igazolása céljából.

Jelen pályázati felhívás a pályázatok benyújtására megadott határidő határnapjáig, azaz a tárgyév szeptember 30-ig érvényes.