A Gödről írt cikkek gyűjteménye...


...júliusban        

 

 

 

 

Népszabadság
2001. július 24.

 

Korábbi hivatkozás:
Mart aszfalt
(06. 26.)

Veszélyes anyagok fertőzik a talajt Gödön?

Mintegy tíztonnányi veszélyes hulladékot, bontott aszfaltot tárol szabálytalanul a Penta Kft. engedély nélkül gödi telepén. A hulladékot közvetlenül a földre borítják, a szigetelés hiánya miatt pedig akár a főváros ivóvízellátását biztosító kutak is elfertőződhetnek a kioldódó káros anyagok miatt - állítja egy helyi civil szervezet. A környezetvédelmi hatóság vizsgálja az ügyet.

Nagy mennyiségű, mintegy tíztonnányi harmadosztályú veszélyes hulladékot tárol az előírásokat teljes mértékben figyelmen kívül hagyva gödi telephelyén a Penta Kft. A földre borított úgynevezett bontott aszfalt a hő hatására megolvad, a szigetelés hiánya miatt pedig a csapadékvízzel közvetlenül a talajba távoznak a káros anyagok. A talajvízbe kerülő, többek között benzint, fékolajat tartalmazó hulladék könnyen elérheti a Budapest ivóvízellátását biztosító kutakat is - tájékoztatta lapunkat a Gödi Városfejlesztő és Szépítő Egyesület tagja, Tarjányi Judit.

A cég május óta gyűjti a hulladékot, amelyből évente több ezer tonnát szeretnének feldolgozni újra aszfalttá. Az erre a célra létrehozandó üzem építési engedélyezési eljárása jelenleg azonban áll, az alapanyagot ennek ellenére folyamatosan hordják a telepre. A gyár terveit véleményező zsűri javasolta, hogy a környezetvédelmi problémák miatt az önkormányzat településfejlesztési és környezetvédelmi bizottsága is tárgyalja meg az ügyet. A Penta ezen felül nem készített a területre részletes szabályozási tervet, bár ez szintén kötelessége lett volna. Tarjányi Judit szerint az önkormányzatnak már rég környezetvédelmi bírságot kellett volna kiszabnia, ezt azonban nem tette meg.

A Penta Kft. főmérnöke, Darvas Károly megerősítette, hogy a bontott aszfalt valóban veszélyes anyag Magyarországon. Nyugat-Európában azonban nem, szerinte ez így is logikus, hiszen az utakon található aszfalt sem káros a környezetére. A környezetvédelmi hatóság egyébként a céggel tavaly azt közölte, hogy nem kell különengedély a tevékenység folytatásra, ha csak saját aszfaltot dolgoznak fel. A Penta egyébként rendelkezik az ISO 14 001-es környezetminősítési rendszerrel, és csak saját bontású aszfaltot helyeznek el telepen - mondta Darvas.

Szigetelés nélkül akkor sem nem lehet tárolni az aszfaltot, ha nem kell környezetvédelmi engedély a végzendő tevékenységhez. A hatóság ezért megvizsgálja az ügyet - reagált a hírre a vezetője Kónya Károly.

Göd polgármestere, Szegedi Sándor nem kívánt nyilatkozni az ügyről, mert mind mondta, nem minden részlet világos előtte.

V. M. P.

 

 

TelePress
2001. július 16.

Befektetőkre számítanak Gödön
Fejleszteni kívánják a melegvizes strandot

Szakmai, vállalkozói befektetőket kíván bevonni a gödi melegvizes strand hosszú távú fejlesztési terveinek megvalósításába Göd Város Önkormányzata. Hogy ez megvalósulhasson, a város vezetése szívesen vár olyan terveket, pályázatokat elképzeléseket, amelyek megvalósíthatóak, s ezek kiindulási alapul szolgálhatnak a további munkához.
Szegedi Sándor, Göd polgármestere a többi között elmondta: Elsősorban a Budapest és Vác közötti kedvező adottságokat kihasználva jutottak arra a megállapításra, hogy a lakossággal és a befektetőkkel közösen gondolkodva kellene kiaknázni a melegvizű strand nyújtotta kedvező lehetőségeket. A jelenleg három medencével üzemelő, 47 Celsius fokos strandot évente átlagosan 300 ezer ember látogatja. Ez a szám további 3-4 medence építésével, ahhoz megfelelő kiszolgáló háttér létrehozásával, egészségmegőrző program bevezetésével, jelentősen növelhető.
- Mi igazából olyan pályázatokat, ötleteket várunk, amelyek egyben tippet is adnak arra, hogy mi az, ami fontos az idelátogatók számára - mondja a polgármester. - Az imént felsoroltakat akár el is vethetjük, ha ezektől jobb elképzelések születnek.
- És milyen formában gondolják a fejlesztést?
- Ha valóban mindenki számára előnyös javaslatok születnek, akár a részvénytársasági forma is elképzelhető. A mi legfőbb célunk az, hogy Gödnek egy korszerű, minden követelménynek megfelelő melegvizes strandja legyen. Ehhez nem csak pénzre van szükség, hanem kreativitásra is.
- Az elképzelés valóban jónak tűnik, hogyan fognak a megvalósításhoz?
- Az, hogy a strandfejlesztés napirenden szerepel, csak az első lépés. Konkrét elképzelés viszont az, hogy az adottságokat, a jelenlegi helyzetet ismerve egy olyan fórumot hozzunk létre a városban, amelyen szakemberek és érdeklődők, ötletadók és befektetők is jelen vannak, s közös dolgainkról együttesen alakítsunk ki olyan stratégiai tervet, amelyet aztán meg is tudunk valósítani. Várjuk ehhez a lakossági véleményeket is, hisz az itt élők olyan dolgokra is felhívhatják a figyelmünket, amire mi a legjobb szándék mellett sem biztos, hogy gondolunk. Ha viszont van egy mindenki által jónak talált stratégiánk és fejlesztési elképzelésünk, amelyet bárkinek az asztalára letehetünk, pályázni is érdemes állami pénzekre, hisz a Széchenyi terv jó lehetőségeket kínál erre.
- Mikor indul a fejlesztési program?
- Akár már holnap is bekopoghatnak a városházára azok, akik partnereink kívánnak lenni a termálfürdő fejlesztésében.
Cs. J.