A Gödről írt cikkek gyűjteménye...


...áprilisban        

 

 

 

 

Dunakanyar Régió
2001. április 24.

Költséges pályázatok  ---  Fejlesztések a város jövőjéért

Az Európai Unióba igyekvő Magyarország polgárai - sokszor kimondva, vagy kimondatlanul is - azt szeretnék, ha az uniós tagországok lakóihoz hasonlóan ők is jó körülmények között élhetnének, ha élvezhetnék a korszerű, jól kiépített infrastruktúra előnyeit.
     Ki ne várná türelmetlenül, hogy oly sok ígérgetés után végre leaszfaltozzák az otthonához vezető utcát, melynek sártengerét évtizedek óta kénytelen dagasztani. Ha végre kiépülne a szennyvízcsatorna-hálózat, minden utcában lenne járda.
     Mindenki tudja, ezekre a fejlesztésekre, beruházásokra pénz kell. Nagyon sok. Közismert az önkormányzatok sanyarú gazdasági helyzete, szűkös pénzügyi mozgástere. A kelleténél kevesebb jut az állami támogatásokból is, amit kapnak, az jobbára csak az intézmény-hálózatok fenntartására, működtetésére elegendő. Fejlesztésre már nem igen futja a központi támogatásból.
     Gödön legalább is nem - dohog Szegedi Sándor polgármester, pedig hát bőven lenne helye minden forintnak, az idei esztendő sem esz könnyű. - Szerencsére az önkormányzat hozzájut néhány olyan bevételhez, amely segítheti a tervek megvalósítását. Rendkívül nagy szükségünk van a plusz bevételekre, mert csak azokból tudunk fejleszteni. Ezt a pénzt "fektetjük" olyan fejlesztésekbe, beruházásokba, amelyek eredményes működése alapozhatja meg a város pénzügyi jövőjét.
     A lakosságnak is látnia kell, hogy ebből a "pénzügyi csapdából" csak akkor tudunk sikeresen kitömi, ha megvalósul a melegvizű strand fejlesztése, ha már a szálloda és a golfpálya fogadja vendégeit, elkészül az Oázis Iakópark, amikor kezdetét veszi Magyarország egyik legjelentősebb beruházása, a Samsung gödi üzemének építése. Ezek a beruházások jelenthetnek garanciát Göd folyamatos és kiszámítható fejlődéséhez.
     Én úgy ítélem meg - érvel a polgármester -, hogy állami támogatásra, központi pénzekre nem igazán lehet számítani. Saját magunknak kell megoldani mindent. Ezért szorgalmaztuk a befektetők letelepedését, hiszen beruházásaikkal növelik Göd értékét, felgyorsítják a város fejlődését, több száz ember számára biztosítanak munkalehetőséget. Csak így tudunk fejlődni-állítja Szegedi Sándor, aki szerint előbb, utóbb azok is elismerik, hogy jó úton jár az önkormányzat, akik most a "pálya széléről kiabálnak be".
     Tudjuk, hogy sok még a tennivaló -összegzi a feladatok sorát a polgármester. - Jómägam tarthatatlannak minősítem a város úthálózatát. Azt pedig elfogadhatatlannak, hogy hiába pályázunk rendszeresen, mégsem kapunk támogatást útépítésre. De ugyanez a helyzet a szennyvízcsatorna-hálózat esetében is.
     Négy éve egyfolytában pályázunk 4 kilométer hosszú csatorna-hálózat építésének támogatásáért - a mindenkori politikai irányzattól függetlenül -, de még soha nem sikerült elnyernünk.
     Az országos pályázati rendszerünket elavultnak tartom. Göd kiemelt vízbázis védelem alá esik, a főváros ivóvíz ellátását jórészt innen biztosítják. De Veresegyház, Gödöllő ivóvíz készletét is a gödi kutak adják, s mégsem tudunk támogatást nyerni a szennyvízcsatorna-hálózat, építéséhez.
     Szegedi Sándor polgármester szerint a korábbi években a tartalmi és formai hiányosságok, napjainkban pedig a forrás hiány miatt esnek el a támogatástól. - Több lépcsős a pályázati rendszer, ha egy önkormányzat a környezetvédelmi alaptól nem kap támogatást, akkor céltámogatást sem kaphat, oda már nem is pályázhat. Szerintem megengedhetetlen, hogy - az amúgy is pénz szűkében lévő - önkormányzatok évek óta drága pénzért elkészítik a pályázati anyagokat, amelyek többsége a szekrénypolcokon hever. Ugyanis jóval kevesebb pénz van a pályázati alapban, mint amennyire a települések pályáznak. Mi lehet a megoldás? A kiút csakis a pályázati rendszer átalakítása lehet. Nagyon jónak tartom például az Ausztriában működő pályázati mechanizmust. Az egésznek az a lényege, hogy a polgármester még a döntés előtt tájékozódhat az illetékes bizottságnál, elmondhatja, mire kérnek támogatást. Ha kérésük támogatandó és van rá pénz, akkor elkészítik a pályázati anyagot. Ha nincs pénz, akkor legalább a meglévő sajátjukat nem dobják ki milliós nagyságrendű tervek készítésére, mint mi, akiknek a tervei a szekrénypolcokon fekszenek.
     Elfogadom, hogy szükség van a pályázati rendszerre, de az legyen racionális, költségkímélő - hangsúlyozta befejezésül Szegedi Sándor polgármester.

VI.

 

 

Dunakanyar Régió
2001. április 24.

Kezdődik a 210 milliárdos beruházás

Gödre települ a Samsung

Hosszas előkészítő munka után, több város versenyéből Göd került ki győztesen. Április első napjaiban a helyi képviselő-testület ülésén jelentették be a dél-koreai cég vezetői, hogy a Samsung SDI öt év alatt hétszázmillió dollár értékű beruházást valósít meg Gödön.
     A 2/A jelű út mellett, mintegy 25 hektáron felépülő képcsőgyár első ütemét 90 millió dolláros beruházással valósítják meg. A termelés 2002 májusában kezdődik, ahol hétszázhetven embernek adnak munkát. A teljes beruházás értéke 700 millió dollárba kerül, várhatóan 2003-ban fejeződik be, háromezer-hatszázra nő a foglalkoztatottak létszáma.
     A Samsung SDI Hungary Kft. gödi gyárának ünnepélyes alapkőletételére május végén kerül sor, utána mintegy 300 koreai mérnök érkezik a munkálatok irányítására. A felállítandó gyártósorok csúcstechnológiát képviselnek, mintegy ezer termék beszállítását teszik szükségessé - jelentette be Kim Chang-Gon, a Samsung SDI Hungary Kft. elnök-vezérigazgatója - tájékoztatta lapunkat Szegedi Sándor polgármester, aki elmondta, hogy ebben a munkafolyamatban a helyi vállalkozók számára is kínálkozik lehetőség.
     Az önkormányzat együttműködésével a gödi vállalkozók elkészítették azt a beszállítói csomagot, "projektet", amely tartalmazza annak a gazdasági, szakmai együttműködésnek a lehetőségét, melyet felajánlottak a Samsung-nak.
     - Napokon belül pontosítjuk a világcég képviselőivel azt a megállapodást, amelyben rögzítjük, hogy az építkezésen milyen arányban kell helyi vállalkozók szolgáltatásait igénybe venni - jelentette ki Szegedi Sándor, aki példaként említette a munkások szállítását, étkeztetését.
     - Jelentős élénkülés, pezsdülés várható a kereskedelmi, vendéglátói fogyasztásban is, hiszen több százan dolgoznak az építkezésen. Noha az iparűzési adó fizetésére több évre szóló mentességet adtunk, ám az épület, ingatlan- és a gépkocsi súlyadó szinte azonnali bevételként jelentkezik sok más pozitív dologgal együtt, amely az éves helyi adóbevételünk közel egynegyede, 15-20 millió forint.
     A város polgármestere szerint a Samsung gödi beruházásának értéke országosan is említésre méltó, a város fejlődése szempontjából rendkívül nagyjelentőségű eredménynek tartja, hogy a dél-koreai cég Gödön építi fel legújabb üzemét.
     A munka megkezdődött. Szegedi Sándor a városi önkormányzat nevében kéri a lakosság türelmét az építkezés idejére. Mint mondta: - Annak, hogy a városnak legyen bevétele, több ezer embernek munkája legyen, egy világcég letelepedjen, tudomásul kell vennünk, hogy "ára" van, átmeneti kellemetlenséget jelenthet. A beruházó 8-10 hónap alatt akarja felépíteni az üzemet, sokszorosára nő az autósforgalom, rendszeressé válik az építőanyagot szállító gépjárművek forgalma. Azt pedig bizonyára mindenki jól tudja, hogy a Samsung magyarországi gyárai az önkormányzatokat, a civil és sportegyesületeket jelentős támogatásban részesítik. Így lesz ez Gödön is. Nagyon bízom abban, hogy minden felelősen gondolkodó gödi lakos jól tudja azt, hogy a mai Magyarországon milyen nehéz, és főleg milyen értéke van egy ilyen nagyságrendű beruházót megnyerni a település számára.

Vl.